Pro naše malé předškoláky se s blížícím se zářím otevírá zcela nová kapitola života – škola! Toto období je plné očekávání, ale pro některé děti i rodiče může být spojeno s nejistotou a obavami. Jak můžeme našim budoucím školákům pomoci, aby do této nové etapy vkročili s radostí a sebevědomím?
Předškolák a velká změna: Co se děje v dětské duši?
Nástup do školy představuje pro dítě obrovskou změnu. Nové prostředí, noví lidé, nové povinnosti a jiný režim dne. To vše může být pro malou dětskou duši náročné. Je přirozené, že se objevují otázky, nejistota, a dokonce i mírné obavy. Naším úkolem je tyto pocity respektovat a dítěti pomoci se s nimi vyrovnat.
Co je žádoucí v psychické přípravě na školu?
* Pozitivní naladění a budování očekávání: Mluvte o škole s nadšením a pozitivně. Vyprávějte o tom, jaké to bude fajn, že se naučí spoustu nových věcí, pozná nové kamarády a paní učitelku. Můžete si společně prohlížet obrázky ze školy nebo si hrát na školu doma.
* Seznamování s prostředím: Pokud je to možné, zúčastněte se dnů otevřených dveří ve škole. Projděte se kolem budovy, podívejte se na hřiště. Dítě si tak bude moci nové prostředí vizualizovat a bude pro něj méně neznámé.
* Podpora samostatnosti: Škola vyžaduje určitou míru samostatnosti. Podporujte dítě v oblékání, obouvání, samostatném jídle, uklízení hraček a zvládání drobných úkolů. To mu dodá sebevědomí.
* Rozvoj sociálních dovedností: Povídejte si s dítětem o tom, jak se chovat k ostatním, jak řešit drobné konflikty, jak požádat o pomoc. Podporujte hry s ostatními dětmi.
* Trénink jemné motoriky a grafomotoriky: Hrajte si s modelínou, korálky, stavebnicemi, kreslete, stříhejte. Tyto aktivity pomáhají rozvíjet jemnou motoriku, která je důležitá pro psaní.
* Rozvoj řečových dovedností: Povídejte si s dítětem, čtěte mu, ptejte se ho na jeho názory a pocity. Podporujte jeho vyjadřování.
* Nácvik soustředění: Hrajte hry, které vyžadují pozornost a soustředění (puzzle, pexeso, deskové hry). Postupně prodlužujte dobu, po kterou se dítě dokáže na jednu činnost soustředit.
* Vytváření pravidel a režimu: Začněte postupně zavádět pravidelnější režim dne, který se bude podobat školnímu rozvrhu (vstávání, jídlo, odpočinek v přibližně stejnou dobu).
* Otevřená komunikace: Ptejte se dítěte na jeho pocity a obavy spojené se školou. Naslouchejte mu a ujistěte ho, že jste tu pro něj a že mu pomůžete vše zvládnout.
* Spolupráce s mateřskou školou: Využijte informací a rad od paní učitelek v mateřské škole, které mají s přípravou na školu zkušenosti.
Čemu se naopak vyvarovat?
* Strašení školou: Nikdy nepoužívejte školu jako strašáka ("Počkej, až půjdeš do školy!"). To může v dítěti vyvolat zbytečný strach a úzkost.
* Přehnaná očekávání a tlak: Netlačte na dítě, aby už teď umělo všechno, co se bude učit ve škole. Důležitá je chuť se učit a snaha.
* Negativní komentáře o škole: Vyvarujte se negativních komentářů o škole před dítětem. I vaše vlastní obavy může dítě snadno převzít.
* Srovnávání s jinými dětmi: Nesrovnávejte své dítě s jinými předškoláky. Každé dítě je jiné a vyvíjí se svým vlastním tempem.
* Zlehčování dětských obav: Nikdy neříkejte dítěti, že se nemá čeho bát nebo že jsou jeho obavy hloupé. Místo toho jeho pocity uznejte a nabídněte mu podporu.
* Zanedbání přípravy: Nepodceňujte důležitost psychické přípravy. Je stejně důležitá jako nákup aktovky a pomůcek.
Nástup do školy je významným milníkem v životě dítěte i celé rodiny. S trpělivostí, láskou a správným přístupem můžeme našim předškolákům pomoci překonat případné obavy a těšit se na nové zážitky a poznání, které jim škola přinese. Pamatujme, že nejdůležitější je, aby se dítě cítilo bezpečně, milováno a věřilo ve své schopnosti.
Tak nechť je pro vás i vaše děti tahle velká změna co nejlehčí a nejpozitivnější! ❤️
Vaše Nikola z Nikino.cz